Apavu kopšana

 

Nekopti un nepareizi glabāti apavi ātri zaudē izskatu, jo uz tiem iedarbojas deformācijas, saule, karstums, sals, straujas temperatūras maiņas, sviedri, mitrums, sniegs (īpaši kopā ar vārāmo sāli), bieža samirkšanas un izžūšanas procesu maiņa, kas veicina ātru materiāla novecošanos un padara apavus neelastīgus un cietus. Mitrums sevišķi nelabvēlīgi iedarbojas uz līmētām zolēm. Trotuāri un siltums deldē zoli un virsu. Pareiza un savlaicīga kopšana pagarina apavu kalpošanas ilgumu. Dažādos ekspluatācijas apstākļos lietojamiem un dažāda materiāla apaviem kopšanas līdzekļi un paņēmieni ir dažādi. Izvēloties piemērotus apavu kopšanas līdzekļus un tos pareizi lietojot, apavi vēl ilgu laiku izskatīsies kā nesen pirkti, tie būs daudz izturīgāki pret mitrumu un dubļiem, un apavu nēsāšanas laiks tiks maksimāli paildzināts. Lai apavi kalpotu ilgāk, tos nevajadzētu nēsāt katru dienu. Iegādājoties darba apavus, pareizi būtu iegādāties 2 pārus, lai varētu tos valkāt uz maiņām.

Pirms iegādājaties apavus Jums jāizvērtē šāda informācija:
  • Izvēlēties apavus tā, lai tie atbilstu pēdas izmēram, platumam un pacēlumam, bet stulmu zābaki – arī apakšstilba apkārtmēram.

  • Ņemiet vērā, ka palielināts ķermeņa svars var ietekmēt apavu valkāšanu.

  • Ja pēdai ir izteiktas īpatnības vai tā ir deformēta, nepieciešami speciāli apavi vai ortopēdiski palīglīdzekļi.

  • Lai pārliecinātos par apavu atbilstību, uzvelciet abu kāju apavus un mēģiniet tajos pastaigāt.

  • Pirms noformējat pirkumu, rūpīgi aplūkojiet savus apavus. Ja ir iebildumi, izsakiet tos pārdevējam, šaubu gadījumā palūdziet citu pāri.

  • Ja apavi ir marķēti ar kādu no simboliem un piktogrammām, lūdzam rūpīgi izlasīt sekojošās rekomendācijas un pārliecināties, ka konkrētais apavs atbilst izvēlētajam mērķim.

  • Simbolu un piktogrammu skaidrojumus jautājiet veikalā, kur iegādājaties apavus. Tos varat atrast arī zem sadaļas Aizsardzība: Darba apavi.

Lai Jūsu izvēlētie apavi kalpotu ilgāk, būtu ieteicams ievērot sekojošo instrukciju:
  • Katru dienu attīriet apavus no dubļiem, putekļiem un citiem netīrumiem ar mitru mīkstu birstīti vai lupatiņu, pēc tam apavu nosusiniet ar sausu lupatiņu vai speciālu sūkli.

  • Neļaujiet, lai netīrumi sakrājas šuvēs, salaidumos un citās grūti pieejamās vietās. Ieziediet apavus ar atbilstošu apavu krēmu.

  • Aizliegts apavus mazgāt ūdenī.

  • Ādas apavus žāvēt istabas temperatūrā no +18 līdz +24oC . Nežāvēt apavus uz sildierīcēm, atklātas uguns tuvumā un citām sildierīcēm.

  • Pievērsiet uzmanību - ja apavi ir ar tumši krāsotu oderi un ieliekamu saistzoli, ir iespēja, ka šie apavi krāso zeķes un kājas. Pretenzijas par oderes krāsošanu netiks pieņemtas.

  • Velkot apavus, lietojiet apavu lāpstiņu. Nekad neuzaujiet un nenoaujiet apavus, ja nav atraisītas auklas, atsprādzētas siksniņas, līdz galam atvilkts rāvējslēdzējs u.tml. Nenominiet kapes! Nenoaujiet apavus, uzkāpjot uz apavu kapes vai zoles apmales, - tā Jūs novērsīsiet zoles atdalīšanos.

  • Nelietojiet vienu un to pašu apavu pāri katru dienu. Dodiet apaviem iespēju atpūsties un apgūt sākotnējo formu, lietojiet liesti (speciālu koka vai plastmasas apavu formu fiksējošu ieliktni)!

  • Gumijas apavu iekšpusi tīra ar mīkstu suku vai mitru, stipri izgrieztu, mīkstu lupatu. Lakas plēvi nedrīkst berzt, uz tās nedrīkst stipri spiest. Gumijas apavus un botes katru dienu mazgā ar lupatu siltā ūdenī. No gaišiem gumijas apaviem traipus nedrīkst tīrīt ar stipras iedarbības traipu tīrītāju. Vislabāk, ja ūdenim pievieno kādu veļas mazgāšanas līdzekli. Noslauka ar mīkstu lupatu, izņem saistzoles un žāvē temperatūrā, kas nav augstāka par 30°C. Apavi nedrīkst saskarties ar eļļām, benzīnu u.c. šķīdinātājiem, skābēm, sārmiem un citām agresīvām vielām.

  • Veltos apavus no netīrumiem attīra ar drēbju sukas palīdzību, mīkstu, sausu vai nedaudz samitrinātu lupatu. Samirkušos apavus nedrīkst žāvēt strauji, jo tad tie saraujas. Tie jāžāvē istabas temperatūrā. Lai pasargātu veltos apavus no berzes un mitruma, jāvalkā galošas un botes.

  • Mākslīgas ādas apavus netīra ar krēmu. Putekļus un netīrumus nomazgā ar siltu ūdeni vai ar lupatu, ko samitrina mazgāšanas līdzekļu vai ziepju šķīdumā, un žāvē.

  • Zamšādas apavi labi uzsūc ūdeni, bet izžuvuši atgūst savas īpašības, tāpēc tos vispirms žāvē. Tomēr šie apavi ātri zaudē savu samtainumu un sāk spīdēt, jo pūkas ar laiku nosēžas, tāpēc tās jāpieceļ, berzējot ar speciāli zamšam paredzētām krāsainām gumijām vai smalkām gumijas sukām. Gumijas krāsviela atjaunina krāsu noberztajās vietās. Otrs paņēmiens kā tīrīt apavus ir tos ar cietu suku attīrīt no putekļiem, spīdīgās vietas berzē ar smalku smilšpapīru, stiepļu suku vai dzēšgumiju, ar suku attīra radušos putekļus un visu virsmu apstrādā ar aerosoliem, kas nokrāso padilušās vietas un atsvaidzina virsmu. Tos smidzina 15-20 cm attālumā, pēc tam 10-15 minūtes apavus žāvē un, lai atjaunotu samtainumu, sukā zamša virsmu. Apstrādi pēc vajadzības atkārto. Tauku traipus izņem ar karstu ūdeni vai tīrīto benzīnu, tad apavus žāvē un tīra. Lai paceltu pūkas, no putekļiem attīrītus apavus patur virs ūdens tvaikiem.

  • Valkājiet apavus atbilstoši nolūkam, kādam tie paredzēti.

Atcerieties! Saskaņā ar likumu „Par patērētāju tiesību un aizsardzību” (14. pants), ja pircējs pārkāpis preces lietošanas noteikumus, pārdevējs tiek atbrīvots no pienākuma apmierināt viņa pretenzijas par apavu kvalitāti.

 

Apavu uzglabāšana

Apavus nedrīkst glabāt polietilēna maisiņos, jo tiem nepiekļūst gaiss. Kļūdās tie, kas apavus glabā priekšnamā, kur nav apkures (aukstumā un mitrumā).

Ādas apaviem jāļauj ik pa laikam "atpūsties", tos iepriekš notīrot no putekļiem un netīrumiem. Ja vajadzīgs, tos salabo, blīvi piebāž ar avīžu papīriem un noklāj ar krēmu vai vazelīnu. Sevišķi rūpīgi iztīra un ieziež šuvi starp apavu virsmu un zoli.

Apavus glabā arī kastē, kurai jāatrodas labi vēdināmā telpā. Optimāli apstākļi apavu glabāšanai:

  • Relatīvais gaisa mitrums 50-70%.

Mitrumā apavi maina formu, kļūst lielāki un blāvāki, pelē, pūst, metāla daļas rūsē, līmētās detaļas atlīmējas.

Apavi jāglabā ne tuvāk par 1 metru no apkures ierīcēm, tiem blakus nedrīkst būt šķīdinātāji.

Plastikāta apavi nedrīkst būt kontaktā ar gumijas apaviem. Tie jāglabā kastītēs vai papīra turzās, atdalot puspārus ar mīkstu papīru.

Veltie apavi, apavu vilnas auduma un dabiskās kažokādas detaļas jāsargā no kodēm. To dara, sistemātiski tīrot apavus un ieliekot skapī pretkožu līdzekļus.